top of page

Ako sa pripraviť na fotenie portrétu?

Vlasy a makeup

Toto je asi najjednoduchšia časť prípravy. Vlasy a makeup sú súčasťou premeny, ktorú u nás podstúpite, takže nie je potrebné sa vlasom ani makeupu vopred výrazne venovať. Stačí, keď budete mať čisté vlasy. O všetko ostatné sa postaráme. Ideálne samozrejme je, ak na fotenie prídete oddýchnutá a dobre vyspatá, prípadne v dobrej nálade. Ale ak sa ani toto nepodarí pripraviť, urobíme všetko pre to, aby ste s dobrou náladou od nás odchádzali a aby ju bolo vidieť aj na vašich portrétoch.

Ak vám to nedá a prídete s makeupom, nemal by byť hrubý, aby nezakrýval štruktúru pleti. Netreba si robiť starosti, ak by sa vyskytla nejaká vyrážka akurát v zlom termíne, to sa vyretušuje veľmi ľahko. Ide skôr o farebné ladenie a zjednotenie pleti ako o prekrytie dočasných vád.

Pri príprave sa často zabúda na nechty. Nanešťastie, súčasné fotografie majú obrovské rozlíšenie a hlavne, ak ruky použijeme niekde pri tvári, treba mať nechty v stave, aby ste s nimi boli spokojná.

Oblečenie

Odporúčame priniesť si naozaj viac druhov oblečenia. Rôzne farby, strihy, rôzne typy výstrihov vedia urobiť veľký rozdiel.

Je vhodné mať k dispozícii viac druhov výstrihov – je to veľmi individuálna vec, na fotografii každému pristane niečo iné.

Vo všeobecnosti sú vhodnejšie jednofarebné veci ako vzorované. Najmä veľké vzory a širšie kontrastné pásiky vedia okamžite strhnúť pozornosť na seba. Ale pravidlá sú na to, aby sa porušovali. Ak máte pestré kúsky, v ktorých sa cítite dobre, prineste si ich.

 

Je dôležité, aby oblečenie bolo čísté, bez žmolkov a vyžehlené. Možno to znie ako samozrejmosť, ale nanešťastie košeľa, blúzka či sako, ktoré sú pokrčené môžu pokaziť celý portrét. Podobný problém môže vzniknúť so žmolkami, ak sú na veľkej ploche oblečenia, je veľmi komplikované ich vyretušovať. Pozor aj na zvieracie chlpy. Ak doma máte štvornohého miláčika, venujte svojmu oblečeniu zvýšenú pozornosť. 

Ramienka a tielka vyzerajú super, keď ste spokojná so svojimi ramenami a rukami. Dlhé rukávy alebo rukávy pod lakeť sú bezpečné, krátke tiež vedia byť pekné. Pre úzke zábery tváre a pliec, tzv. headshoty sú najproblematickejšie košele, blúzky a tričká bez rukávov, pretože pri headshote je záber dosť úzky a kombinácia košele a kúska ramena často vytvárajú rušivé tvary. Ale opäť, pri širších portrétoch to vôbec nebýva problém, naopak.

Bolo by dobre mať aspoň päť outfitov, ktoré si môžete vystriedať, resp. nakombinovať, aj viac je ok, ale aj s menej si poradíme.

Vo všeobecnosti je oveľa lepšie, keď je oblečenie tvarované, prípadne obtiahnuté ako úplne voľné. Hlavne také tie nadrozmerné veci, čo sa teraz nosia a naživo vedia vyzerať veľmi milo, na fotke z človeka môžu urobiť len akúsi „kopu“. Ale ak máte obľúbený obrovský sveter v ktorom chcete portrét, pohráme sa so stylingom a pózovaním tak, aby z neho tiež bol pekný doplnok. Inak, na fotenie sa dajú použiť aj obľúbené šaty spred lockdownu, ktoré sa už just nedajú zapnúť. Na tej fotke to jednoducho nevidieť, keď sa na vás pozrieme zo správnej strany :)

Veci vôbec nemusia zodpovedať aktuálnemu ročnému obdobiu. Ak máte obľúbený sveter alebo kabát a je júl, tú chvíľu to v ňom vydržíte, radi kvôli vášmu pocitu dáme klimatizáciu na nižšiu teplotu. A to samozrejme platí aj naopak.

Máte pocit, že vám chýba správny či neobnosený kus oblečenia? Pohrajte sa – choďte si ho kúpiť a ak chcete, po fotení ho vráťte. Obyčajne nie je problém schovať pripnuté lístočky, tak aby ich na fotografii nebolo vidieť. Len nezabudnite vopred zistiť, či sa v tom vašom obchode dá tovar vrátiť.

Ak máme z konzultácie dohodnutý šatník, neznamená to, že si nemôžete priniesť aj iné veci. Pokojne to môže byť od spoločenských šiat po trebárs niečo športové.

V ateliéri máme niekoľko základných kúskov oblečenia, ktoré môžete pri fotení bezplatne použiť. Sú to najmä veci, ktoré sa bežne nenosia, alebo sú naopak také bežné, že ich ľudia najčastejšie pri balení zabudnú. Pozrite, či sa vám niečo z nášho šatníka nehodí na váš portrét, bude to tu pre vás pripravené. 

 

Rekvizity

Ak je nejaká časť odevu alebo rekvizita, ktorá je pre vás typická – buď pracovne alebo súkromne (klobúk, talár, gitara, bábika, hocičo) a chceli by ste foto aj s ňou, pokojne si ju prineste. Mali sme tu aj motorkársku prilbu na foto v obleku a vôbec to nevyzeralo zle. Ale teda aj boxerské rukavice, činky či športová pištoľ tu už boli.

Topánky, šperky a doplnky

Opasky, topánky, šperky podľa potreby. V jednoduchých headshotoch, kde je len tvár, sa šperky neodporúčajú, ale pri širšom portréte si to môžeme dovoliť, takže si prineste čokoľvek, s čím sa cítite dobre, prípadne vás to vystihuje. Ak ste zvyknutá chodiť v lodičkách, určite si ich prineste. Ak keď v zábere možno nebudú, často len ten váš pocit elegancie môže váš portrét posunúť. Inak úplne pokojne môžete byť v teniskách alebo bosá. 

Okuliare

Ak nosíte okuliare, prineste si dva-tri typy, ak máte. Nielen kvôli dizajnu, ale rôzne okuliare mávajú rôzne reflexné vlastnosti a keďže chceme vidieť vaše oči, budeme s rôznymi okuliarmi pracovať tak, aby sme odraz z nich redukovali na minimum. Niektorí fotografi vyberajú z rámou sklíčka, ale to nikdy nerobíme, je podstatné, aby to vyzeralo prirodzene.

Späť na Užitočné informácie

Znie to možno ako veda, ale netreba si s tým robiť až také starosti. Držte sa základných pravidiel:

1. Oblečenie na fotenie musí byť oblečenie (rovnako aj doplnky), ktoré sa vám páči a v ktorom sa cítite dobre. Ak sa v ňom necítite dobre, na fotografii sa to prejaví.

2. Ak sa vám niečo páči a dobre sa v tom cítite, ale máte pochybnosti, či to bude na fotografii dobre vyzerať, jednoducho si to prineste, vyskúšame.

bottom of page